Economy 30/06/2025 New Bus Route No. 1226 to Connect Tashkent and Charvak Starting from 1 July
Tashkent, Uzbekistan (UzDaily.com) — Beginning from 1 July 2025, a new intercity bus route No. 1226 will start operating between Tashkent and Charvak, according to the press service of the company Toshshahartanskhizmat.
The route will run between "Mashinasozlar Metro Station" and Charvak, using modern MAN tourist buses with a capacity of 47 passengers.
These buses are equipped with air conditioning and are designed for long-distance travel, ensuring a high level of comfort. Passengers will be able to pay for the fare either in cash or by bank card. The fare for one trip is set at 25,000 soums.
According to the schedule, the first bus departs daily at 06:00 from Mashinasozlar metro station.
Buses will run at 90-minute intervals, and the estimated travel time is approximately 1 hour and 30 minutes.
The last departure from Charvak will be at 20:30, with arrival at the metro station in Tashkent by 22:00.