Молия 05/11/2024 2025 йил учун долларнинг ўртача йиллик курси 13250 сўмни ташкил этади
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — 2025 йил учун долларнинг ўртача йиллик курси 13250 сўм этиб белгиланди, дейилади Иқтисодиёт ва Молия вазирлиги томонидан эълон қилинган 2025-2027 йилларга мўлжалланган бюджет хабари лойиҳасида.
Келгуси йилда ялпи ички маҳсулот ҳажми 1,63 квадриллион сўм бўлиши кутилмоқда, бу 123 миллиард долларга тенг.
Ушбу ва бошқа ҳисоб-китобларда 2025 йил учун долларнинг сўмга нисбатан ўртача йиллик курси 2024 йил учун кутилаётган даражага нисбатан 4,8 фоизга ошади.
2026 йил учун валюта курси 13 725 сўм, 2027 йил учун эса 14 150 сўм бўлиши прогноз қилинмоқда.
2024 йил учун долларнинг ўртача курси 12 640 сўм бўлиши кутилмоқда.
Йиллик ўртача доллар/сўм алмашув курси календарь йил давомидаги ўртача айирбошлаш курси бўлиб, йил давомида валюта курсларининг ўзгаришини ҳисобга олиш ва миллий валюта бўйича ҳисоб-китоблар учун янада барқарор эталонни таъминлаш учун бюджет ва иқтисодий прогнозлар учун фойдаланилади.
Бундан ташқари, Иқтисодиёт Молия вазирлиги ҳисоб-китобларига кўра, миллий валюта курсининг 100 сўмга қадрсизланиши давлат бюджети харажатларини 240 миллиард сўмга оширади, 2024 йилги бюджет хабарида эса харажатлар 400 миллиард сўм деб белгиланган.
Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуратов 31-октабр куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида сўмнинг 1 фоизга қадрсизланиши инфляциянинг 0,3 фоиз пунктга ошишига олиб келишини айтди.