Молия 25/02/2025 2025 йил 1 январь ҳолатига кўра Ўзбекистонда 50,51 миллион банк картаси чиқарилган
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — 2025 йил 1 январь ҳолатига кўра, Ўзбекистон тижорат банклари томонидан 50,51 миллион банк картаси чиқарилган, деб хабар беради Ўзбекистон Марказий банки.
Регуляторнинг маълумотига кўра, банклар томонидан 426,22 минг тўлов терминали, шунингдек, 29,9 минг банкомат ва инфокиоск ўрнатилган.
2024 йилда банк карталари орқали тўлов терминаллари орқали амалга оширилган айланма 326,73 трлн сўмдан ошди.
Чиқарилган карталар сони бўйича етакчи банклар қуйидагилар: Халқ банки (12,4 млн карта), Агробанк (5,38 млн) ва Ипотека-банк (4,66 млн).
Тўлов терминаллари сони бўйича биринчи ўринда Халқ банки (45 663 та) жойлашган бўлиб, ундан кейин Миллий банк (40 121 та) ва Агробанк (36 462 та) келмоқда.
Банкомат ва инфокиосклар сони бўйича эса биринчи учлик қуйидагича: Тўлов ташкилотлари (13 598 та), Халқ банки (3 075 та) ва Агробанк (2 153 та).