Молия 27/01/2025 2024 йил якунлари бўйича банклар кредит портфели 533,12 трлн сўмни ташкил этди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — 2025 йил 1 январь ҳолатига кўра, Ўзбекистон тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар умумий ҳажми 533,12 трлн сўмни ташкил этди, бу ўтган йилга нисбатан 13% кўпдир. Ушбу маълумотни Ўзбекистон Марказий банки эълон қилди.
Марказий банк ҳисоботига кўра, умумий кредит ҳажмидан 355,59 трлн сўм (+10%) юридик шахсларга, 177,53 трлн сўм (+19%) эса жисмоний шахсларга ажратилган.
Давлат банклари 366,73 трлн сўмлик кредитлар ажратган бўлиб, шундан 92,7 трлн сўм жисмоний шахсларга, 274,03 трлн сўм эса юридик шахсларга тўғри келади. Нодавлат банклар эса 166,39 трлн сўмлик кредитлар ажратиб, шундан 84,83 трлн сўм жисмоний шахсларга ва 81,55 трлн сўм юридик шахсларга йўналтирилган.
Давлат банклари орасида ажратилган кредитлар ҳажми бўйича етакчилар қуйидагилар: Узмиллийбанк (108,01 трлн сўм), Узқурилишбанк (65,5 трлн сўм) ва Агробанк (59,43 трлн сўм). Нодавлат банклар орасида эса Ипотека банк (35,09 трлн сўм), Капиталбанк (31,58 трлн сўм) ва Ҳамкорбанк (19,18 трлн сўм) етакчи ўринда турибди.
Жисмоний шахсларга ажратилган кредитлар ҳажми 177,53 трлн сўмни ташкил этди. Шундан 67,73 трлн сўм (+16%) ипотека кредитларига, 42,37 трлн сўм микрозаймларга (+73%), 40,72 трлн сўм истеъмол кредитларига (-9%) тўғри келади. Таълим учун ажратилган кредитлар 5,85 трлн сўмни ташкил этди (+23%), тадбиркорликни ривожлантириш учун ажратилган кредитлар ҳажми эса 19,52 трлн сўмга етди (+19%).
Юридик шахсларга ажратилган кредитлар ҳажми 330,21 трлн сўмни ташкил этди (+7%). Шунингдек, лизинг ва факторинг (2,76 трлн сўм, +36%) ҳамда микрокредитлар (17,11 трлн сўм, +224%) соҳаларида сезиларли ўсиш қайд этилди.