Moliya 21/11/2024 O‘zbekistonda 9 oy davomida ajratilgan subsidiyalar hajmi 19,816 trillion so‘mni tashkil etdi.
O‘zbekistonda 9 oy davomida ajratilgan subsidiyalar hajmi 19,816 trillion so‘mni tashkil etdi.
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) —
2024-yilning toʻqqiz oyida Oʻzbekiston davlat byudjetidan jami 19,816 trillion soʻm miqdorida subsidiyalar ajratildi, deb xabar qilmoqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi.
Departament maʼlumotlariga koʻra, yanvar-sentyabr oylarida subsidiyalarning eng katta ulushi energetika sohasiga toʻgʻri keldi, unga 12,008 trillion soʻm yoki ajratilgan mablagʻlarning 60,59% toʻgʻri keldi.
Shu davrda ijtimoiy sohaga 4 trillion 912 milliard so‘m mablag‘ tushdi. Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va aholi bandligini ta’minlashga 1 trillion 385 milliard so‘m yo‘naltirildi.
Shuningdek, qishloq va suv xo‘jaligini rivojlantirishga 922 milliard so‘m subsidiyalar ajratildi, geologiya-qidiruv ishlariga 589 milliard so‘m ajratildi.