Iqtisod 19/01/2025 O‘zbekistonda 283,6 ming yakka tartibdagi tadbirkorlar ro‘yxatdan o‘tgan
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — 2025-yilning 1-yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda 283,6 ming faol yakka tartibdagi tadbirkorlar (YATT) ro‘yxatga olingan bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan 17,91% ko‘pdir, deb xabar beradi Soliq qo‘mitasi matbuot xizmati.
Tadbirkorlarning deyarli 83% daromad solig‘ini belgilangan miqdorda to‘lashni tanlagan, 16,2% aylanma soliq to‘lovchilari hisoblanadi, 0,9% esa qo‘shimcha qiymat solig‘ini (QQS) to‘laydi. YATTni ro‘yxatdan o‘tkazish sur’ati 50%dan oshdi: 2023-yilda 97 ming bo‘lsa, 2024-yilda bu ko‘rsatkich 148,7 mingga yetdi.
Eng ko‘p YATT chakana savdo sohasida faoliyat yuritmoqda, bu barcha tadbirkorlarning yarmini tashkil etadi. 2024-yilda ushbu sektorda YATT soni 14,2%ga oshib, 134,9 ming kishiga yetdi.
Hunarmandchilik sohasida o‘sish 6,2%ni (23,6 ming birlik), maishiy xizmat ko‘rsatish sohasida 39%ni (29,4 ming birlik), boshqa sohalarda esa 21%ni (95,8 ming birlik) tashkil etdi.
Toshkent shahri faol YATTlar soni bo‘yicha yetakchi hisoblanadi — 38,7 ming (+13,8%). Ikkinchi o‘rinda Samarqand viloyati (30,4 ming YATT, +11%), undan keyin Toshkent viloyati (26,75 ming, +12,6%), Andijon viloyati (26,47 ming, +52,1%) va Farg‘ona viloyati (27,3 ming, +16,1%) joylashgan.
YATT sifatida ro‘yxatdan o‘tgan ayollar soni qariyb 18 mingga oshib, 121,3 mingga yetdi. Ammo ularning tadbirkorlar o‘rtasidagi ulushi biroz kamayib, 43%dan 42,7%ga tushdi. Shu bilan birga, yakka tartibdagi tadbirkorlik bilan shug‘ullanuvchi erkaklar soni 18,6%ga o‘sib, 162 mingdan oshdi.